Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Poradnik

Jak wybrać okna i nie zwariować

Ocena 0
Zdjęcie Jak wybrać okna i nie zwariować

Wybór stolarki okiennej do domu ma ogromne znaczenia. Przed wyborem zdecydowaniem się na konkretne rozwiązania, warto wziąć pod uwagę jeden kluczowy czynnik: oszczędność! Stolarka idealnie dopasowana pod konkretne potrzeby umożliwia, oszczędność czasu, energii w mieszkaniu oraz stresu. Jednym słowem - oszczędność pieniędzy.

Wybór stolarki okiennej do domu ma ogromne znaczenia. Przed wyborem konkretnych rozwiązań, warto wziąć pod uwagę jeden kluczowy czynnik: oszczędność! Stolarka idealnie dopasowana do naszych potrzeb umożliwia oszczędność czasu, energii w mieszkaniu oraz stresu. A to przekłada się bezpośrednio na oszczędność pieniędzy.

Dobra zmiana

Zakup okien do mieszkania czy domu jest tak naprawdę ważną inwestycją. Nie chodzi tylko o kwestie komfortu czy estetyki, chociaż te czynniki również mają ogromne znaczenie. Podstawową sprawą jest obniżenie w dłuższej perspektywie kosztów utrzymania domu. Straty ciepła generowane przez źle dobrane okna mogą sięgać nawet 30%. Warto więc dobrze przemyśleć wybór stolarki, zwłaszcza że stanowi ona wraz z fundamentami, ścianami i dachem konstrukcję domu, a ta powinna być wykonana „raz a dobrze”. Trzeba pamiętać też, że okna mają służyć niezawodnie przez lata, dlatego warto zainwestować w najbardziej trwałe, pewne i sprawdzone rozwiązania.

Skąd się biorą koszty?

Ceny energii elektrycznej, ku naszemu zmartwieniu, nie maleją. Co więcej, można nawet zaobserwować tendencję wzrostową. Każde rozwiązanie, które pozwala na oszczędność jest więc pożądane. Zastosowanie nowych energooszczędnych technologii w starszych budynkach jest dosyć kłopotliwe, bo wymaga ingerencji w samą strukturę konstrukcji. Jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka przez ściany oraz okna. W takich przypadkach zmniejszeniu strat energii zapobiega montaż odpowiednio szczelnych okien. To oszczędność prawie na poziomie 43%.

Specjalne zadania

Decydując się na konkretne modele okien warto brać też pod uwagę, jaką funkcję dodatkowo mają spełniać. Oszczędność energii to oczywiście podstawowa kwestia. Dodatkowo jednak okna mogą chronić przed hałasem czy włamaniem. Wiele modeli w swoich opisach gwarantuje takie rozwiązania. Nie wszystkie je jednak spełniają. Czym więc się kierować? - Tylko certyfikat jakości, wydany przez zewnętrzny organ,  potwierdza daną właściwość okna - mówi Agata Wypych z Oknar Wrocław, oficjalnego partnera INTERNORM. - Jeśli nie ma certyfikatu, nie można mieć pewności, że deklarowane rozwiązanie faktycznie istnieje. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie jest, to, czy dana właściwość/wartość mieści się w wersji standardowej danego modelu, czy trzeba za nią dodatkowo zapłacić - dodaje.

Kilka słów o powierzchni

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej stolarki okiennej warto zastanowić się, czy zależy nam by powierzchnia okna była podzielona i składała się z kilku ram, czy wręcz przeciwnie - jedna rama i niepodzielna powierzchnia. W kwestii dopuszczalnych wymiarów najlepiej zasięgnąć porady profesjonalistów z zakresu montażu. Przyjmuje się, że dla okien plastikowych szerokość skrzydeł nie powinna być większa niż 1, 2 m, a w oknach nieotwieralnych 3,5m. W przypadku okien drewnianych i aluminiowych dopuszczalne się większe wymiary.  To jednak nie koniec zagadnienia. Nie wolno zapominać, że maksymalne rozmiary okien są podane w aprobacie technicznej. Trzeba więc dodatkowo sprawdzić, czy dany wymiar jest dopuszczalny. W przypadku przekroczenia parametrów, zawsze można podzielić skrzydło na mniejsze powierzchnie. Dzięki temu uzyskujemy większą odpornosć na uszkodzenia i odkształcenia.

 

Wybór odpowiedniego modelu okien jest oczywiście bardzo ważną kwestią. Niemniej, gwarancją sukcesu jest jeszcze ich prawidłowy montaż. - Najlepiej oczywiście w przypadku montażu okien skorzystać z pomocy fachowców - mówi Agata Wypych z Oknar Wrocłw. - To bardzo newralgiczna czynność, która po prostu wymaga doświadczenia. Wszelkie błędy i niedociągnięcia, nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka, szybko dadzą o sobie znać.

Jeśli jednak zdecydujemy się o samodzielnym montażu, warto pamiętać, że w ościeżach są konieczne luzy. Średnio na górze i z boku około 1-1,5 cm, natomiast na dole 1,5 - 4cm.Ocena 0

Powiązane tematycznie

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

Zamów bezpłatną papierową wersję

Zamów indywidualną ofertę

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE I OTRZYMAJ OSOBISTĄ OFERTĘ INTERNORM

UZUPEŁNIJ PROSZĘ SWOJE DANE

*pola wymagane przejdź dalej

, INTERESUJESZ SIĘ NASZĄ OFERTĄ JAKO:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, WYBIERZ PROSZĘ JAKIE OKNA CIĘ INTERESUJĄ

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

UFF - TO JUŻ PRAWIE KONIEC, TWOJE UWAGI DO OFERTY:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

    , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

    ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

    Umów się na spotkanie

    Zamów katalog  wersja papierowa

    Pobierz katalog  wersja PDF